Hastanemiz GENEL CERRAHİ bölümünde Op. Dr. Metin SAYAN ile hizmet vermektedir.

Genel Cerrahi

Yatan hasta, poliklinik ve acil servis hizmeti aralıksız olarak sürdürülmektedir.
Genel cerrahi bölümünün MİSYONU; hasta merkezli, güleryüzlü, nitelikli, güvenilir ve tıbbi hata olmaksızın hizmet vermektir. Tüm klinik cerrahi uygulamalarda hastanın bir an önce sağlığına kavuşması amaçlanır.

GENEL CERRAHİ bölümü tarafından muayene, tetkik ve tedavisi gerçekleştirilebilecek hastalıklar aşağıdaki şekilde gruplanabilir.
 
   Troid bezi hastalıkları; Guatr, hipertroidi, troid kanserleri
   Meme hastalıkları; Kanser ve iyi huylu tümörler.
   Mide-Barsak hastalıkları; Kanserler, tıkanmalar, iltihabi hastalıklar.
   Anüs hastalıkları; Hemoroid, anal fissür, fistül ve abseler.
   Karaciğer hastalıkları; Tümörler, kistler.
   Safra kesesi hastalıkları; Laparokopik cerrahi.
   Pankreas hastalıkları; Tümörler, kistler ve iltihabi hastalıklar.
   Fıtıklar; Karın duvarı (göbek), kasık ve ameliyat sonrası oluşan fıtıklar.
   Küçük cerrahi; Lokal anestezi ile yapılabilen tüm işlemler.
   Travmalar ve acil cerrahi.

LAPAROSKOPİK CERRAHİ: 

Genel Cerrahinin vazgeçilmezi haline gelen laparoskopik cerrahi yöntemler ameliyat ve hastanede kalma süresinin kısaltılmasına olanak sağlamakta, böylece hastalarımız kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.
Genel Cerrahinin ilgilendiği her türlü hastalıkta hastaya en uygun olan tedavi yaklaşımı uygulama öncesi detaylı olarak anlatılmakta ve standart onam formunu imzalayan hastalarda işleme başlanmaktadır. Hastayı aynı gün evine gönderebilecek günü birlik cerrahi tekniklerin yanısıra cerrahi yoğun bakım desteği ile riski yüksek hastalara müdahale etme imkanı mevcuttur.

HEMOROİD TEDAVİSİ:
Hemoroidler insan vücudunun normal anatomik elemanlarıdır.  Hemoroidler üç yastık şeklinde anal kanalı kapatırlar.  Bu sayede sıvı veya gaz gaita kaçırması olmaz.  Hemoroidlerin semptomatik duruma gelmesinde ıkınma başlıca etkendir.  Ikınma sırasında artan basınç yastıklarda venöz basıncın yükselmesine ve yastıkların genişlemesine yol açar.  Gittikçe genişleyen ve sarkmaya başlayan hemoroidal doku sorun yaratan hemoroidleri oluşturur.

Hemoroidal hastalık nedenleri;  

Kabızlık
Gebelik / Doğum
Lifli gıdaların az tüketilmesi
Şişmanlık
İshal
Yorucu ve arttırılmış fiziksel aktivite
Ağır kaldırma, ağır egzersiz
Bağırsak hareketlerinin azalması
Hareketsiz kalma / Uzun süreli oturma
Genetik yatkınlık
Yaşlanma

BELİRTİLER:

Ağrısız kanama: dışkılama sırasında ortaya çıkar.  Kan kırmızı ve parlak renktedir.  Dışkı üzerinde, tuvalette ya da kullanılan tuvalet kağıdı üzerinde fark edilebilir.  Sürekli kanama kansızlığa neden olabilir.  

Prolapsus (dışarı sarkma): dışkılama esnasında mukozanın anal kanaldan dışarıya sarkmasıdır.  Genellikle hasta dışkısını tam yapamadığından şikayet eder.  

Kaşıntı: makat bölgesinin etrafındaki ciltte hissedilir.  Bazı hastalarda ıslaklık hissi veya dışkıyı tutamama durumu eşlik edebilir. 

Ağrı:  dış hemoroidlerden kaynaklanan şiddeti değişebilen bir bulgudur.  Bazı komplike olgularda acil olarak cerrahi girişim gerekebilir. 

Genellikle hemoroid hastalığı her iki cinste ve her yaşta görülebilir.  Ancak 20 yaşından önce ender olarak daha çok 50 yaşından sonra ortaya çıkar.


KORUNMA VE TEDAVİ:

Yaşam tarzını değiştirmek.
Sebze, meyve, tahıllar gibi lifli gıdaların daha fazla tüketilmesi.
Yeterli miktarda sıvı tüketimi, günde en az 1,5 litre su.
Zorlama ve ıkınmadan kaçınılması.  İhtiyaç hissedildiğinde vakit kaybetmeden bağırsakların boşaltılması.
Uzun süre ayakta durma veya oturmaktan kaçınmak
Kilo almaktan kaçınmak

TIBBİ TEDAVİ:

Amaç hemoroidal hastalık belirtilerinin mümkün olduğunca minimal girişimler ile giderilmesidir. Bazı kremler,ağızdan alınan ilaçlar ile sonuç alınabildiği gibi, ilerlemiş vakalarda kişiye özel teknikler seçilerek ameliyat edilmesi gerekebilir.

CERRAHİ TEDAVİ:

1. Klasik hemoroidektomi ameliyatı
2. Hemoroidopeksi (longo ameliyatı)
3. Lazer hemoroido plasti (LHP)

Gelişen teknoloji sayesinde minimal invaziv cerrahi  kavramı gelişmiş ve cerrahinin mümkün olan her alanında uygulanılmaya başlanılmıştır. Amaç  mümkün olan en az cerrahi girişimi yaparak, hastalığı tedavi etmek ve hasta konforunu sağlamaktır.